Regulamin Niepublicznego Przedszkola Akademia Przedszkolaka w Zielonej Górze
Część I: Organizacja przedszkola
- Przedszkole jest instytucją oświatową, wychowawczo-dydaktyczną i opiekuńczą, realizującą zadania zawarte w Statucie Przedszkola.
- Podstawową jednostką organizacyjną przedszkola jest oddział złożony z dzieci zgrupowanych według zbliżonego wieku z uwzględnieniem ich potrzeb, zainteresowań, uzdolnień.
- Pracą oddziału przedszkolnego (grupy) kieruje nauczyciel posiadający kwalifikacje określone w odrębnych przepisach. Realizuje swoje działania zgodnie z programem wychowania przedszkolnego i podstawą programową wychowania przedszkolnego oraz w zgodnie z innymi programami obowiązującymi w Przedszkolu w danym roku szkolnym.
- W przypadku nieobecności nauczyciela grupy (np. z powodu zwolnienia lekarskiego) dyrektor przedszkola może zlecić pracę dydaktyczno-wychowawczą i opiekuńczą innemu nauczycielowi w ramach zastępstwa lub połączyć z innym oddziałem.
- Do placówki uczęszczają dzieci od 2,5 do 6 lat. W szczególnie uzasadnionych przypadkach dyrektor przedszkola może przyjąć do przedszkola dziecko, które ukończyło 2 lata.
- Przedszkole przyjmuje i realizuje edukację włączającą dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
- Podstawę przyjęcia dziecka do przedszkola stanowi podpisana z rodzicami dziecka (opiekunami prawnymi) umowa o sprawowanie opieki oraz uiszczenie opłaty rezerwacyjnej. Wysokość opłaty rezerwacyjnej w danym roku kalendarzowym ustala organ prowadzący.
- Przedszkole jest czynne w godzinach od 6:30 – 16:30, istnieje możliwość pozostawienia dziecka do godz. 18:00 za dodatkową opłatą oraz po wcześniejszym ustaleniu tego z dyrektorem. Opłata za pozostawienie dziecka do godziny 18:00 oraz za każdą kolejną rozpoczętą godzinę wynosi 80,00 złotych.
- Przedszkole funkcjonuje przez 12 miesięcy w roku, z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy oraz Wigilii (24.12- nieczynne),a także innych dni wskazanych przez Organ Prowadzący. W okresie wakacyjnym ustala się 10 dni roboczych podczas których Przedszkole może być zamknięte w celu przeprowadzenia niezbędnych prac remontowych.
- Ramowy rozkład dnia, określający czas realizacji zajęć i godziny posiłków, podany jest do wiadomości rodziców na stronie internetowej i tablicach ogłoszeń . W szczególnych przypadkach Dyrektor może zmienić organizację dnia.
Część II: Ogólne zasady pobytu dziecka w Przedszkolu
Procedura przyprowadzania i odprowadzania dzieci do/z Przedszkola
- Dziecko ma zagwarantowaną fachową opiekę w dni powszednie każdego tygodnia, w godzinach od 6:30 do 16:30 przez 12 miesięcy w roku, za wyjątkiem dni wymienionych w części pierwszej Regulaminu punkt 7.
- Dziecko przyprowadzane do przedszkola musi być zdrowe tj. nie mające kataru, kaszlu gorączki, biegunki, wymiotów, i tym podobnych objawów wskazujących na infekcję. W przypadku zaobserwowania powyższych przez wychowawcę, rodzic zostaje telefonicznie poinformowany o konieczności odbioru dziecka. Odbiór dziecka musi zostać dokonany w ciągu 1,5 godziny. W przypadku nie odebrania dziecka lub braku możliwości nawiązania kontaktu telefonicznego z rodzicem, dziecko zostanie umieszczone w osobnym pomieszczeniu, pod opieką nauczyciela lub asystenta. Ten czas traktujemy jako konieczny do zapewnienia indywidualnej opieki mającej na celu uchronienie reszty grupy przed zachorowaniem (dzieci zakatarzone, przeziębione, kaszlące z wymiotami czy biegunką, nie mogą przebywać w grupie z dziećmi zdrowymi). Każda godzina indywidualnej opieki jest płatna w wysokości 50 zł.
- Nauczyciel ma prawo nie przyjąć chorego dziecka do Przedszkola, w tym również dziecka, które poprzedniego dnia wymiotowało lub miało biegunkę. Rodzice mają obowiązek zgłaszania wszelkich dolegliwości dziecka i udzielania na ten temat wyczerpujących informacji. W sytuacjach budzących wątpliwość wychowawca, za zgodą dyrektora, może poprosić rodzica o dostarczenie zaświadczenia o nie zarażaniu. Zaświadczenie takie nie będzie honorowane w sytuacjach gdy widoczny stan dziecka (katar, kaszel, osłabienie, itp.) nie pozostawia wątpliwości co do jego zdrowia i samopoczucia.
- Dziecko zgłoszone i przyjęte do przedszkola powinno regularnie do niego uczęszczać. Ewentualna przerwa w uczęszczaniu może nastąpić zważnych powodów (choroba dziecka, urlop rodziców), o takiej nieobecności rodzice powinni powiadomić wychowawcę grupy.
- Dzieci powinny być przyprowadzane i odbierane z przedszkola osobiście przez rodziców (prawnych opiekunów), bądź inne osoby (pełnoletnie), upoważnione przez rodziców. Pisemne upoważnienie powinno zawierać imię i nazwisko osoby upoważnionej, numer i serię dowodu osobistego osoby wskazanej przez rodziców. Dziecko może być odebrane przez osobę upoważnioną tylko za okazaniem dokumentu tożsamości.
- Rodzice zobowiązani są przyprowadzać dzieci przed rozpoczęciem zajęć dydaktycznych, to jest najpóźniej na godzinę 9:30, bezpośrednio do oddziału (grupy) do której dziecko przypisane jest w danym roku szkolnym. Dziecko oddawane jest pod opiekę nauczycielowi przypisanemu do oddziału, lub innemu pełniącemu poranny dyżur, przy wejściu do sali.
- Niedopuszczalne jest przebywanie rodzica wewnątrz sali oddziału (grupy). Dłuższa rozmowa z wychowawcą odbywa się w pokoju nauczycielskim, po umówieniu dogodnego terminu. Wychowawcy pozostają do telefonicznej dyspozycji rodzica poprzez główny telefon przedszkola w ciągu dnia, oraz w miarę możliwości również do dyspozycji emaliowej.
- Po odebraniu dziecka od nauczyciela sprawującego opiekę nad grupą (w sali lub na placu zabaw) pełną odpowiedzialność za dziecko ponosi rodzic.
Pobyt w Przedszkolu
- Ubiór dziecka powinien być wygodny i praktyczny, dostosowany do warunków atmosferycznych, również umożliwiający codzienny pobyt dziecka na świeżym powietrzu; obuwie funkcjonalne i bezpieczne.
- Dziecko nie może podczas pobytu w przedszkolu być ubrane w biżuterię mogącą stanowić zagrożenie dla jego zdrowia i życia (wiszące kolczyki, łańcuszki, itp.).
- Przynoszenie zabawek regulowane jest ustnymi umowami zawartymi w poszczególnych grupach między rodzicami a wychowawcami dziecka. Przedszkole nie ponosi odpowiedzialności za zabawki (przedmioty) przyniesione przez dziecko z domu.
- Dzieci nie mogą przynosić do przedszkola żadnych produktów spożywczych, w tym drobnych przekąsek takich jak gumy, lizaki, cukierki, napije itp.
- Przedszkole nie może podawać dzieciom żadnych leków, parafarmaceutyków ani suplementów diety.
- Dziecko otrzymuje w przedszkolu 4 posiłki dziennie:śniadanie, drugie śniadanie, dwudaniowy obiad, podwieczorek. Żywienie odbywa się poprzez firmę cateringową, zgodnie z przepisami sanitarno-epidemiologicznymi oraz normami żywienia dzieci w wieku 2-6 lat.
- Istnieje możliwość zapewnienia dziecku diety specjalnej eliminacyjnej (po wcześniejszym uzgodnieniu tego z dyrektorem).
Część III: Zasady współpracy Rodzica z Nauczycielem
- Na pierwszym miejscu jest dziecko i jego dobro.
- Relacja pomiędzy rodzicami a nauczycielami powinna uwzględniać potrzeby obu stron.
- W sytuacjach problemowych dążymy do jak najszybszego, polubownego rozwiązania.
- Odpowiedzialność za dobrą i efektywną współpracę, ponoszą w równym stopniu nauczyciele i rodzice.
- Rodzic zna i akceptuje założenia wychowawcze i edukacyjne realizowane przez przedszkole oraz aktualne dokumenty.
- Rodzic utrzymuje systematyczny, życzliwy kontakt z wychowawcą w sprawach postępów i zachowania dziecka, uczestnicząc w zebraniach, dniach otwartych, uroczystościach przedszkolnych.
- Rodzic wspiera nauczycieli w procesie dydaktyczno-wychowawczym pamiętając, że są to osoby życzliwe jego dziecku.
- W sprawach trudnych rodzic szuka wraz z wychowawcą wspólnego rozwiązania problemu, opierając się na zasadzie wzajemnego szacunku – każda strona powinna uznać i uszanować prawa i kompetencje drugiej.
- W relacjach rodzic – nauczyciel obowiązują: zasada pozytywnej otwartej współpracy, zasada partnerstwa, zasada jedności oddziaływań i zasada systematycznej współpracy.
Część IV: Procedura wycieczek i spacerów.
- Organizatorem wycieczek pieszych i spacerów jest Niepubliczne Przedszkole Akademia Przedszkolaka . W zorganizowaniu wycieczek przedszkole może współdziałać ze stowarzyszeniami i innymi podmiotami.
- Rodzice dziecka podpisują jednorazową zgodę na udział we wszystkich organizowanych przez przedszkole wycieczkach i spacerach, obowiązującą do zakończenia edukacji przedszkolnej dziecka. W przypadku braku zgody na poszczególną wycieczkę Rodzic/Opiekun prawny zgłasza się do wychowawcy lub dyrektora drogą mailowa, telefoniczną lub osobiście w biurze.
- Wycieczki piesze i spacery mogą być organizowane w ramach zajęć wychowawczo – dydaktycznych i poza nimi. Organizacja i program wycieczki oraz spaceru powinny być dostosowane do wieku, zainteresowań i potrzeb dzieci w wieku przedszkolnym, a przede wszystkim ich bieżących umiejętności, które oceniają wychowawcy (w tym w szczególności sprawności fizycznej i ich możliwości psychofizycznych).
- Dla dzieci w wieku przedszkolnym powinny być organizowane przede wszystkim wycieczki edukacyjne i turystyczno – krajoznawcze w najbliższej okolicy.
- Organizator spaceru lub wycieczki zobowiązany jest do zapewnienia właściwej opieki i bezpieczeństwa jej uczestnikom.
- Osobami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo dzieci podczas wycieczek są: kierownik wycieczki i opiekunowie grup. Opieka ta ma charakter ciągły. Dyrektor przedszkola nadzoruje, zgodną z prawem organizację wycieczki i spaceru. Opiekun spaceru lub wycieczki i spaceru sprawuje opiekę bieżącą i ciągłą podczas wycieczki.
- Do podstawowych obowiązków kierownika wycieczki należy: przygotowanie dokumentacji wycieczki i przekazanie jej do archiwum przedszkola, opracowanie z udziałem uczestników szczegółowego programu i harmonogramu wycieczki, sprawowanie nadzoru w tym zakresie, zapoznanie uczestników wycieczki z zasadami bezpieczeństwa oraz zapewnienie warunków do ich przestrzegania, określenie zadań dla poszczególnych opiekunów wycieczki w zakresie realizacji programu, dysponowanie środkami finansowymi przeznaczonymi na organizację wycieczki np. do kina, teatru itp.
Część V: Postanowienia końcowe
- Rodzice i nauczyciele zobowiązani są współdziałać ze sobą w celu skutecznego oddziaływania wychowawczego na dziecko i określania drogi jego indywidualnego rozwoju.
- Wszelkie działanie na szkodę placówki ze strony rodziców, opiekunów dziecka lub jego najbliższych, brak współpracy bądź zakłócanie harmonijnej współpracy może być powodem do skreślenia dziecka z listy dzieci uczęszczających do przedszkola bez zachowania okresu wypowiedzenia.
- Dyrektor przedszkola ma prawo skreślić dziecko z listy uczęszczających do przedszkola zgodnie z paragrafem zawartym w Statucie Przedszkola.
- Przedszkole nie ponosi odpowiedzialności za przedmioty i rzeczy wartościowe przynoszone do placówki, które nie wiążą się z działalnością statutową.
- Regulamin obowiązuje całą społeczność przedszkolną: wszystkich pracowników przedszkola, rodziców dzieci uczęszczających do przedszkola, jak również wszystkie osoby przez nich upoważnione do odbioru dzieci oraz same dzieci.
Regulamin po aktualizacji obowiązuje od dnia 01.09.2022r.
autor:
Właściciel – Dyrektor
mgr Agnieszka Sibilska