Talent do nauk ścisłych (np. matematycznych)

  JAK ROZPOZNAĆ. Dziecko interesujące się liczbami wszystko przelicza, ciekawią go tabele i pieniądze. Nie ma problemu z koncentracją, uwielbia rebusy i gry planszowe. Często nowe zabawki rozkłada na części, by sprawdzić jak działają. Ma orientację w czasie, potrafi posługiwać się zegarkiem.
  JAK ROZWIJAĆ. Zaangażowanie smyka w prace domowe, które wymagają liczenia to dobry pomysł. Może pomagać nam przy odmierzaniu składników na ciasto, przy nakrywaniu do stołu i sprawdzać ilość składników w lodówce przed zakupami. Do nauki logicznego myślenia i planowania wystarczą nam gry planszowe jak warcaby, chińczyk lub puzzle. Można zastanawiać się nad tym dlaczego elementy do siebie pasują. Oto propozycje matematycznych zabaw. Na kolorowym papierze rysujemy figury geometryczne, np. 10 trójkątów, kół, kwadratów.

Wspólnie je wycinamy i prosimy dziecko by ułożyło z nich np. samochód, domek, a następnie z ilu i jakich składa się figur. Jeśli dziecko zna cyfry rysujemy je na jego plecach, a malec odgaduje jaką liczbę narysowaliśmy. Z dziećmi, które potrafią dodawać i odejmować bawimy się w zabawę „Jaką jestem liczbą”. Mówimy tak: jestem cyfrą 2 i pokazujemy 2 palce, a następnie mówimy do dziecka: a ty jesteś cyfrą o 3 większą. Jaką jesteś cyfrą? I tak na zmianę. Są dzieci, które są fanami komputera. Możemy wtedy wspólnie rozwiązywać wirtualne łamigłówki w sieci. Na stronie www.matematykadladzieci.pl znajdują się darmowe programy z zadaniami do ściągnięcia.