Pierwszy dzień w przedszkolu to początek nowych rytuałów

Najlepszym rozwiązaniem w tym początkowym okresie jest wcześniejsze zabieranie dziecka z przedszkola – większość rodziców robi to zaraz po obiedzie. Postaraj się nie spóźnić – przyjdź dokładnie o tej porze, o której powiedziałaś dziecku. Zasyp je pytaniami, jak minął ten dzień, ale nie zdziw się, jeśli odpowiedzi będą bardzo lakoniczne.

Niektóre dzieci, pod wpływem emocji i nagromadzonych nowych wrażeń mniej mówią – muszą wszystko najpierw „przetrawić”, inne mogą być trochę nadąsane. W drodze powrotnej do domu warto wprowadzić jakiś zwyczaj, który wam obojgu sprawi przyjemność – lody czy ciastko w pobliskiej cukierni, pół godziny na pobliskim placu zabaw, itp.  Z czasem maluch zostaje w przedszkolu coraz dłużej i to często na własne żądanie. Zdarza się, że nawet te dzieci, które początkowo bardzo ciężko przeżywały rozstanie z rodzicami, z czasem odmawiają wyjścia z niego do domu.

Dlatego warto za wszelką cenę zachować zimną krew i nie poddawać się presji malca. Jeśli raz ulegniesz i na jego prośbę zatrzymasz je w domu lub odbierzesz je dużo wcześniej niż było to ustalone, dużo trudniej będzie ci go przekonać do zostania w przedszkolu, a płacz nasili się, bo dziecko będzie przekonane, że w ten sposób uniknie stawienia czoła tej strasznej dla niego sytuacji.