Pierwszy dzień w przedszkolu: rozstanie z dzieckiem

To jak dziecko zachowa się w chwili rozstania, zależy przede wszystkim od jego charakteru i tego, jak je przygotowaliście do tej sytuacji. Są dzieci, które już w domu zalewają się łzami, są takie, które ronią je dopiero po drodze a niektóre do końca zachowują spokój i dopiero po godzinie czy dwóch przeżywają kryzys.

Może być i tak, że malec, do tej pory spokojny, rozpłacze się „dla towarzystwa” w szatni, na widok innych zapłakanych dzieci. Otrzyj mu łzy, przypomnij, o której przyjdziesz, zapewnij o miłości i poproś by było dzielne. Pożegnaj się i wyjdź – nie uciekaj bez pożegnania, ale też nie przedłużaj tej chwili, nie zaglądaj do sali ani przez okno, ani przez drzwi – jeśli cię zauważy, to może tylko pogorszyć sprawę i zwiększyć histerię. jeśli boisz się, że zabraknie ci sił, by zostawić malca, poproś partnera lub np. babcię, by zastąpiła cię w tej trudnej roli.

Bo dla dalszej kariery twojego dziecka jako przedszkolaka te pierwsze dni są najważniejsze. Im lepiej rodzice godzą stanowczość z łagodnością, tym szybciej dziecko przywyka do nowej sytuacji.